Ekonomi

Wall Street Fed konusunda ikiye bölündü

Fed’in Aralık’ta faizi 50 baz puan artışla yüzde 4,25-4,50 aralığına çekeceği konusunda fikir birliği olsa da ekonomistler, bankanın yüksek enflasyonla gayret mi edeceği yahut resesyon riskini göz önünde bulundurarak mı hareket edeceği konusunda ikiye ayrılmış durumda.

Zirve konusunda beklentiler karışık

Nomura Holdings faizin yüzde 5,75 ile tepe yapmasını beklerken Citi tepenin yüzde 5,50, Goldman Sachs, Wells Fargo, Bank of America, Barclays yüzde 5,25, JP Morgan Chase, Bloomberg Economics, Deutsche Bank ve UBS yüzde 5, Morgan Stanley ise yüzde 4,75 olmasını bekliyor.

İndirim bekleyen de var, beklemeyen de

UBS Group Ekonomistleri gelecek sene sonunda toplam 175 baz puan, Deutsche Bank 100 baz puan indirim bekliyor. Nomura ve Barclays 2023 sonunda75 baz puanlık düşüş bekliyor. Morgan Stanley 25 baz puanlık indirim bekliyor.

Goldman ve Wells Fargo yıl sonunda faizin değişmeyerek yüzde 5,25’te, JP Morgan da yüzde 5’te kalmasını bekliyor.

Volcker periyodundaki U-dönüşü

1984 yılında Paul Volcker Başkanlığındaki Fed 6 haftada para siyasetinde U dönüşü yaparak süratli sıkılaşma patikasından 500 baz puanın üzerinde bir indirim döngüsüne geçiş yapmıştı.

Goldman Sachs ekonomistleri geçen hafta paylaştıkları notta Fed’in faizleri yüzde 5,25’e yükselteceği ve gelecek sene sonuna kadar bu düzeyde tutacağını belirterek “Kısa zamanda çok fazla gevşemek, enflasyon hedefe ulaşana dek Fed’in ekonominin potansiyelinin altında büyüme çabasına sekte vurabilir” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu